7 June 2026

"In mintea stramba si lucrul drept se stramba"
- Sfantul Arsenie Boca

CUM VA DEVENI JUSTIȚIA PUTERNICĂ – Fosta judecătoare ICCJ Roxana Tudose: „Justiția va deveni puternică atunci când va deveni unită în jurul ideii de a înlătura abuzurile, băgatul sub preș al mizeriei, iertarea excesivă la completurile de 5, când va îndrepta inutilitatea Inspecției Judiciare... Când procurorii nu vor mai instrumenta preferențial dosare cu impact doar dintr-o anumită zonă a registrului politic. Când își va asuma public și cu toată puterea greșelile, derapajele, abuzurile”

Scris de: V.B. | pdf | print

27 May 2026 15:54
Vizualizari: 5117

Avocata Ana-Roxana Tudose (foto) – fostă judecătoare ICCJ – a comentat marți, 26 mai 2026, cel mai recent atac al puterii politice împotriva sistemului judiciar, concretizat în proiectul Legii salarizării unitare – un proiect criticat atât de către judecători, cât și de procurori și grefieri, după cum Lumea Justiției a relatat în detaliu. 



Concret, fosta magistrată de la Înalta Curte a scris pe Facebook că, pentru a face față atacurilor din ce în ce mai dese ale puterii politice, justiția trebuie să devină puternică. Iar acest lucru se poate întâmpla doar dacă justiția va fi unită și dacă își va face un serios examen de conștiință: atât prin analizarea abuzurilor care au avut loc în instanțe și parchete, cât și prin stoparea lor.

Nu sunt ocolite de criticile Roxanei Tudose nici Inspecția Judiciară, nici completurile de 5 ale instanței supreme, pe care le acuză de „iertare excesivă” a magistraților judecați disciplinar.

 

Iată postarea fostei judecătoare:

 

„Sistemul de justiție este din nou atacat, prin încercarea puterii de diminuare a veniturilor salariale. Același scenariu, aceleași metode: ostracizarea, declanșarea și cultivarea urii generale împotriva ‘chiaburilor’ din justiție, principala cauză a crizei economice...

Evident, urmează reacții de la cel mai înalt nivel. Amenințări cu proteste, comunicate oficiale...

O scurtă observație care, după un timp, va fi ștearsă. Nu va fi, dar mă amuză precizarea asta, aflată cândva în ‘pixul’ unui fost ministru al Justiției (n.r. Tudorel Toader)... Era haios. Și chiar ștergea.

Observația mea este aceea că orice formă de reacție publică din partea sistemului judiciar validează actele nelegale ale unui guvern demis. Care nu mai are competența legală de a iniția proiecte de legi.

Dar nu asta voiam să spun...

Am citit, deseori, în postări și poziții oficiale sau nu, ale unor foști sau actuali magistrați, despre ‘afectarea independenței justiției’ prin derularea unor astfel de politici publice: tăierea salariilor, a pensiilor, subfinanțarea sistemului judiciar... le știm.

Pentru a nu fi ‘slăbită’ cu ușurință, justiția trebuie să devină din ce în ce mai puternică. Și mă refer aici atât la procurori, cât și la judecători... Puternică nu doar prin proteste care vor afecta, în cele din urmă, tot bunul mers al sistemului. Nu prin declarații ‘în valuri’ și nici prin ‘dialoguri’ în diagonală, în spațiul public.

Justiția va deveni puternică atunci când va deveni unită (probabil, niciodată). Unită în jurul ideii de a înlătura derapajele, abuzurile, ‘băgatul sub preș’ al mizeriei inerente, iertarea excesivă la completurile de 5 și când va îndrepta inutilitatea devenită clasică a Inspecției Judiciare.

Justiția va deveni puternică atunci când procurorii (mânați deseori de ambiții personale, orgolii sau ordine) nu vor mai instrumenta, preferențial, dosare cu impact public puternic, doar dintr-o anumită ‘zonă’ a registrului politic, nu din toate. Când nu vor mai tăcea mâlc atunci când în spațiul public apar afirmații sau chiar dovezi clare ale unor fapte de corupție. Când nu vor mai lăsa în nelucrare zecile de dosare care au oripilat opinia publică în perioada pandemiei și nu numai și au căpușat bugetul țării. Când nu vor mai sfida o întreagă țară cu chemări la audieri a unor personaje politice, fix în prag de scrutin...

Justiția va deveni puternică atunci când își va asuma – întru totul și de fiecare dată (nu izolat) – soluții incomode (dar legale) pentru puterea executivă, soluții prin care va îndrepta abuzurile și va restabili legalitatea. În toate cazurile, nu doar în cele în care este vorba despre drepturile și privilegiile justiției...

Justiția va deveni puternică atunci când își va asuma public și cu toată puterea greșelile, derapajele, abuzurile. Și le va îndrepta nu prin ‘aruncarea unui os’ către victime, sume insignifiante... Ci prin rejectarea din sistem a celor vinovați de abuzuri și incompetență...

Despre justiție voi scrie mereu cu dragoste. Inclusiv atunci când voi povesti despre distrugerea unor destine. Despre abuzuri, despre aserviți, despre nelegalități și derapaje ale unora care, din păcate, sunt înca parte a acestui sistem.

Din respect și iubire pentru cei mulți și buni – anonimi sau nu – care trudesc din greu într-un sistem defect de care nu ii pasă nimănui...”

Comentarii

# Ultimul protest a intarit justitia? date 27 May 2026 16:35 +1

Au pierdut pensiile. Problema la ICCJ este modalitatea de numire.

# parere date 27 May 2026 16:46 +28

Ce-mi place mie cum se-ntelepteste lumea abia dupa ce paraseste sistemul.

# Io date 27 May 2026 17:28 -60

Asa...bine zis.Consolidarea justitiei, incepe cu ea insasi. Ca judecatorii sa analizeze mai bine marterialul probator, falsurile, expertizele, mai ales alea INML, sa aiba in vedere patrimoniul statului, atunci cand nu este aparat sau nu e aparat corespunzator, daca este acuzat de coruptie cu probe beton sa nu trimita dosarul inapoi la Parchet ca nu stiu ce virgula e pusa gresit si se intelege altceva....

# satira manifest date 27 May 2026 17:49 +1182

Se pare ca nu-i asa de mare "epuizarea" daca dupa pensionare majoritatea magistratilor trec in avocatura. Asta-i toata smecheria, maximizarea veniturilor prin cumulare. Si de la stat, si de la privat. Numai cand vine vorba de banii lor fac scandal, restul e vrajeala. Chiar ar trebui interzisa cumularea pensiei cu onorariile avocatiale. Sa fie aplicata si retroactiv. Sau impozitare progresiva. Nu e normal s-avem o patura de miliardari din banii statului, in conditiile-n care milioane de romani traiesc la limita de subzistenta.

# Alexandru Bauer date 27 May 2026 17:58 -153

Nu cum ci când. Abia atunci când va avea respect pentru oameni și magistrații nu vor mai face abuzuri oamenilor de rând motivând că " bună sau rea" ei respecta numai legea. Dar echitatea unde rămâne?

# * date 27 May 2026 18:19 +3

Dar "Unirea in jurul ideii" de DREPTATE, nu?

# Eu pentru Satira-manifest date 27 May 2026 18:23 +65

Nu-i așa că ești un avocat plin de frustrări că nu te ridici la nivelul de pregătire profesională al magistraților deveniți avocati? Pune burta pe carte si vei vedea ca le poți face față.

# AUDIT International... date 27 May 2026 19:30 -3

Numai cand va stiu NIVELUL, unele dintre voi aveti comportament de toape de pe MIRISTE, incepeti sa aruncati cu dosarele pe jos, dupa ce in prealabil va umeziti la PENALI cu BOLIZI prinsi cu viteza excesiva carora li se fac dosare penale, iar avocati din alte SPETE ca fac RECUZARE... CUNOSCATORII STIU CULISELE JUSTITIEI.

# mda date 27 May 2026 19:32 +3

Un punct de vedere exceptional! Este nevoie de multa asumare si de o profunda onestitate profesionala pentru a privi sistemul cu atata obiectivitate. Felicitari pentru aceasta postare curajoasa, echilibrata si plina de substanta!

# CUMUL.. date 27 May 2026 19:44 -1

Ufff...nu mai merg COMBINATIILE, ce ne facem... Pastram doar PCR-ul...

# Carcotas date 27 May 2026 21:38 +2

Daca nici judecatorii ICCJ pensionati dupa ce au paradit la cetateni nu stiu ce e ala abuz...

# hop si eu.. date 28 May 2026 08:13 0

Aparitia miliardarilor in Romania avand la baza banii statului este un vot de blam adus celor ce au girat aceste anomalii. Clasa politica a dat tonul. Probabil frustrarea (frustrarile)conducatorilor nostrii politici amplificandu-se in toate domeniile de activitate. A fost creat "SISTEMUL". Empatia conducatorilor fata de cetateni este "0". Cand se vor urmari si deconta declaratiile politice mincinoase si discriminatorii, cu iz penal si incadrarea in prevederile Codurilor si legilor. Se aduc prejudicii materiale atat statului cat si cetatenilor incalcandu-se drepturile cetatenesti. Ar fii interesanta o statistica a aparitiei legilor, HG-urilor, ordinelor de ministru cu o valabilitate mai mica de un an(cateva zile, saptamani ,luni,?) si efectele acestora. Atat timp cat rezultantele infractiunilor raman la infractori, cu tot respectul, existenta complicitatilor este 100/100. Este o jignire adusa Statului de Drept si Democratiei in general.

# Vacanta Mare date 28 May 2026 16:27 +1

Justiția va fi puternică atunci când judecătorii vor întrerupe munca de salahori pe bune, cum au făcut în 2009 la primul val de băsism (acum este al 3-lea), nu cu imitații de protest inutile în vacanța judiciară. Să rezolve dosarele sinecuriștii de partid până judecătorii vor fi respectați de politicieni și propagandiștii lor, inclusiv de trădătorii leneși din CSM.

Adauga comentariu

:D :lol: :-) ;-) 8) :-| :-* :oops: :sad: :cry: :o :-? :-x :eek: :zzz :P :roll: :sigh:

DISCLAIMER

Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii

EDITORIAL

Vorbe de fumoar

Vorbe de fumoar – 5.06.2026 – Procurorii Niță și Ștefan rămân în arest. Fritz își află soarta în 18 iunie

+ DETALII

FACEBOOK

Utlimele comentarii
Cele mai citite
LUMEA JUSTITIEI
Arhiva