7 June 2026

"In mintea stramba si lucrul drept se stramba"
- Sfantul Arsenie Boca

GREFIERII PREGĂTESC PROTESTE – Sindicatul Dicasterial se ridică împotriva Legii salarizării unitare: „Guvernul ignoră atât realitatea din instanțe și parchete, cât și concluziile oficiale ale propriilor organisme de control și ale instituțiilor internaționale invocate chiar de autorități... Adunarea Generală a SNGJ Dicasterial a fost convocată pentru stabilirea formelor de protest împotriva acestei legi profund nedrepte și împotriva continuării politicii de umilire salarială a grefierilor”

Scris de: Valentin BUSUIOC | pdf | print

27 May 2026 13:03
Vizualizari: 5008

Sindicatul Național al Grefei Judiciare Dicasterial – condus de grefierul Cătălin Trăistaru (foto) – a anunțat în seara zilei de marți, 26 mai 2026, că Adunarea Generală a SNGJ a fost convocată pentru ziua de miercuri, pentru a stabili formele de protest împotriva proiectului Legii privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice. 



Grefierii acuză că proiectul de act normativ continuă seria umilințelor la care profesia este supusă de 9 ani încoace, încă de la intrarea în vigoare a actualei Legi a salarizării unitare (Legea 153/2017).

De asemenea, inițiativa legislativă va duce la prăbușirea sistemului judiciar, prin intensificarea plecărilor și descurajarea tinerilor să-și aleagă profesia de grefier.

Și nu e doar atât: Sindicatul Dicasterial evidențiază ipocrizia regimului Bolojan, care încalcă însele recomandările care au stat la baza reformei salarizării. Este vorba, pe plan intern, despre recomandările Curții de Conturi privind necesitatea unei legi separate de salarizare pentru sistemul judiciar (formulate după controlul efectuat la nivelul tuturor ordonatorilor de credite din Autoritatea judecătorească), iar pe plan intern despre recomandările Băncii Mondiale privind ierarhizarea funcțiilor în raport cu complexitatea muncii și impactul real al activității desfășurate.

 

Prezentăm întregul comunicat al sindicatului:

 

„Comunicat de presă cu privire la proiectul Legii salarizării pentru personalul plătit din fonduri publice

 

Sindicatul Național al Grefei Judiciare Dicasterial condamnă public și fără rezerve noul proiect al legii salarizării, apreciind că acesta reprezintă un nou atac direct asupra personalului auxiliar de specialitate din instanțe și parchete. Sub pretextul unei reforme bazate pe ‘echitate’ și ‘modernizare’, Guvernul propune în realitate menținerea grefierilor într-o zonă inferioară de salarizare, deși aceștia reprezintă categoria profesională care susține efectiv funcționarea zilnică a sistemului judiciar.

Mai grav, actualul proiect încalcă inclusiv recomandările care au stat la baza reformei salarizării. Guvernul ignoră chiar metodologia și recomandările Băncii Mondiale privind ierarhizarea funcțiilor în raport cu complexitatea muncii și impactul real al activității desfășurate. În același timp, sunt ignorate și recomandările Curții de Conturi formulate după controlul efectuat la nivelul tuturor ordonatorilor de credite din Autoritatea judecătorească, recomandări care au vizat expres necesitatea unei legi separate de salarizare pentru sistemul judiciar. Cu alte cuvinte, Guvernul ignoră atât realitatea din instanțe și parchete, cât și concluziile oficiale ale propriilor organisme de control și ale instituțiilor internaționale invocate chiar de autorități.

Este revoltător ca exact funcția care asigură desfășurarea procedurilor judiciare, legalitatea actelor și funcționarea concretă a instanțelor și parchetelor să fie tratată salarial ca o categorie marginală. Justiția NU se poate înfăptui fără grefieri! Grefierii duc în spate ședințele de judecată, redactarea actelor, administrarea dosarelor și întreaga activitate procedurală fără de care justiția nu poate funcționa. Fără semnătura grefierului, hotărărârea judecătorească este nulă! Cu toate acestea, proiectul de lege transmite un mesaj clar: Statul român consideră că rolul grefierului valorează din ce în ce mai puțin.

SNGJ Dicasterial avertizează că această lege va accelera prăbușirea sistemului judiciar prin accentuarea deficitului de personal, demotivarea profesională și plecarea oamenilor din sistem. După ani întregi în care grefierii au fost obligați să suporte înghețări salariale, discriminări și suprasarcină profesională, Guvernul încearcă din nou să transforme grefierii în categoria sacrificată a justiției din România.

SNGJ Dicasterial respinge ferm această formă a legii și anunță public că nu va accepta repetarea situației generate de Legea nr. 153/2017, când salariile grefierilor au rămas practic înghețate timp de 5 ani de zile, în timp ce responsabilitatea, volumul de muncă și presiunea profesională au crescut constant. Personalul auxiliar de specialitate nu mai poate fi folosit pentru a ține sistemul judiciar în viață, în timp ce drepturile și statutul profesional îi sunt permanent ignorate.

În aceste condiții, SNGJ Dicasterial anunță că Adunarea Generală Extraordinară a fost deja convocată și se va întruni miercuri, 27 mai 2026, pentru stabilirea formelor de protest care vor fi declanșate împotriva acestei legi profund nedrepte și împotriva continuării politicii de umilire salarială a grefierilor din România.

Comentarii

# OZU (00...), mah auxiliarule ? date 27 May 2026 14:27 +66

zi-i iute cine ti-a dat OZU ?

Adauga comentariu

:D :lol: :-) ;-) 8) :-| :-* :oops: :sad: :cry: :o :-? :-x :eek: :zzz :P :roll: :sigh:

DISCLAIMER

Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii

EDITORIAL

Vorbe de fumoar

Vorbe de fumoar – 5.06.2026 – Procurorii Niță și Ștefan rămân în arest. Fritz își află soarta în 18 iunie

+ DETALII

FACEBOOK

Utlimele comentarii
Cele mai citite
LUMEA JUSTITIEI
Arhiva