8 June 2026

"In mintea stramba si lucrul drept se stramba"
- Sfantul Arsenie Boca

RECHIZITORIU PENTRU ABANDON DE FAMILIE – Avocat din Baroul București trimis în judecată de Parchetul Curții de Apel București: „Nu a achitat pensia de întreținere datorată fiecăreia dintre cele două fiice ale sale minore, pensie stabilită prin sentința civilă a Judecătoriei Cornetu, definitivă prin decizia penală a Tribunalului Ilfov, deși acesta a realizat venituri impozabile în perioada de referință”

Scris de: G.T. | pdf | print

18 May 2026 14:51
Vizualizari: 4590

Un avocat din Baroul București a fost trimis în judecată de Parchetul Curții de Apel București. Acuzația: abandon de familie.


 

Concret, PCA București (condus de procurorul general Adrian Țirlea – foto) acuză că avocatul (a cărui identitate nu este dezvăluită) nu ar fi plătit pensia de întreținere pentru fiicele sale timp de aproximativ trei ani. Asta în pofida faptului că obligația fusese stabilită prin hotărâri judecătorești, iar respectivul avocat a realizat venituri impozabile în perioada de referință.


Comunicatul Parchetului Curții de Apel București:


La data de 13.05.2026 au fost finalizate cercetările, fiind dispusă de către procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel București trimiterea în judecată, în stare de libertate, și sesizarea Curții de Apel București cu privire la o persoană fizică, având calitatea de avocat în cadrul Baroului București, sub aspectul săvârșirii unei infracțiuni de abandon de familie, reținându-se că în perioada iunie 2022 – 09.05.2025, inculpatul, acționând cu rea-credință, nu a achitat pensia de întreținere, în cuantum de 1/6 din venitul net lunar, datorată fiecăreia dintre cele două fiice ale sale minore (în vârstă de 15 ani, respectiv în vârstă de 11 ani), pensie stabilită prin sentința civilă din data de 24.03.2022, a Judecătoriei Cornetu, executorie conform dispozițiilor art. 448 pct. 1 și 4 din Codul de procedură civilă, definitivă prin decizia penală din data de 12.06.2023, a Tribunalului Ilfov, deși acesta a realizat venituri impozabile în perioada de referință.

Facem precizarea că emiterea rechizitoriului și sesizarea instanței competente reprezintă, conform Codului de procedură penală, etape ale procesului penal care nu pot înfrânge principiul prezumției de nevinovăție”.

Comentarii

# Nimic glorios date 19 May 2026 06:20 +47

Hai ca a prins parchetul un mare infractor si l-au dat si la presa.

# Lila date 19 May 2026 14:53 0

Așa este,nimic glorios ,dar și copii trebuie să mănânce!

# mmm date 21 May 2026 17:23 0

DE CAND ISI PUN PROCURORII FOTOGRAFIA LA COMUNICATE?sau este a inculpatului?întreb și eu...........

Adauga comentariu

:D :lol: :-) ;-) 8) :-| :-* :oops: :sad: :cry: :o :-? :-x :eek: :zzz :P :roll: :sigh:

DISCLAIMER

Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii

EDITORIAL

Vorbe de fumoar

Vorbe de fumoar – 7.06.2026 – Se pensionează un șef de instanță

+ DETALII

FACEBOOK

Utlimele comentarii
Cele mai citite
LUMEA JUSTITIEI
Arhiva