7 June 2026

"In mintea stramba si lucrul drept se stramba"
- Sfantul Arsenie Boca

Remember 2009: poți rupe o săgeată, dar nu poți rupe un mănunchi

Scris de: jud. Mădălina AFRĂSINIE, Tribunalul București | pdf | print

29 May 2026 17:36
Vizualizari: 3755

În acel an, am vorbit toți (judecători, procurori și grefieri) aceeași limbă. Acela a fost momentul când Executivul, Legislativul şi tovarășul Petrov au înţeles că o magistratură puternică reprezintă o vulnerabilitate pentru ei!



A fost momentul când tovarășul Petrov ne flutura nişte hârtii şi ne spunea: „Astea sunt decretele de eliberare a voastră din funcție! O să-mi aduc milițienii mei în locul vostru!”

Atunci nu am înțeles ce înseamnă asta, dar, văzând cum ne este teamă să apărăm drepturile justițiabililor, în toată această perioadă, am înţeles că „milițienii” înseamnă subordonare, înseamnă executarea ordinelor, înseamnă să livrăm ce vor ei, cum a spus tovarășul Ilie!

Pensiile, indemnizațiile noastre nu înseamnă bani! Respectarea statutului nostru înseamnă dreptul justițiabililor la un proces echitabil!

Asistăm la subordonarea judecătorilor şi procurorilor în 3 pași. Asta se întâmplă în ropote de aplauze, pe fondul unei campanii de demonizare a noastră conduse agresiv, în ultimul an, de puterea executivă cu largul concurs al puterii legislative!

Care sunt cei 3 pași? Abrogarea pensiilor de serviciu – rezolvat. Scăderea indemnizațiilor judecătorilor şi procurorilor – în curs de rezolvare. Modificarea legilor Justiției – va fi rezolvată.

După, la intrarea în instanțe şi parchete, va sta scris: „Lăsați orice speranță, voi cei care intrați!”

În condițiile în care se aplaudă această subordonare, inclusiv de unii dintre noi, mă face să spun ceea ce am spus şi într-o Adunare generală a judecătorilor:

Eu sunt sigură că voi ieși la pensie judecător. Cei care rămâneți veți fi funcționari cu statut special!

În 2009, ne-a înfrânt politicul! În 2026, alături de politic stau şi unii dintre noi!

Și nu uitați ceva: nu au toată puterea până când nu au şi Justiția!

Comentarii

# satira manifest date 29 May 2026 17:54 -11

Solutia la criza bugetara e simpla si s-a mai aplicat in decursul istoriei... Nationalizarea marilor averi. S-ar putea incepe cu politicienii si magistratii. Bugetul ar deveni rapid excedentar.

# Sever date 29 May 2026 18:32 +29

Aveti ,inca ,puterea . FOLOSITI-O !

# Pai pe vremea aia erau concursuri in magistratura date 29 May 2026 20:18 +33

Vorbiti de vremuri in care era meritocratia la putere. Mona Pivniceru era toba de carte. Hehe

# PARAVANE & INTERMEDIARI date 30 May 2026 00:30 0

De obicei SAGETILE se folosesc... ;)

# ZEN date 30 May 2026 01:04 -9

Noi justitiabilii cu scoala facuta inainte-dupa '90 cand se-ntalnesc cu voi in cale si inteleg la ce nivel ati ajuns, inteleg ca nu prea mai e de stat pe aici. :) Dosare plimbate prin tot sistemul incepand cu CSM, continuand cu IJ, SIIJ, si terminand cu COTROCENI, trecand prin Comisii de Control prin CDep si Corpuri de Control... cu ERORILE voastre, nu altele... :)) Cei care ati facut SCOALA dupa 2000... sunteti de Doamne Fereste!!! Nu numai ca demonstrati ca nu cititi dosarele, dar sunteti de o rea credinta incomensurabila, justitiabili care va arata in instanta propriile ERORI de PROCEDURA... pe timpul cand nu exista AI :)))) ADEVARATELE SAGETI... sunt doar in PRIVAT, JUSTITIA este doar un INSTRUMENT...

# Gică contra sistemului date 30 May 2026 13:34 +20

Păi de-aia judectorii de la instanțele superioare în grad acoperă greșelile celor de la instanțele inferioare și Inspecția judiciară îi acoperă pe toți! Să fie mănunchiul complet să nu poată fi rupt!Se vorbește prin târg că magistrații au ajuns mari investitori imobiliari. Cică i-ar fi întrecut pe notari. O fi adevărat? O ști ceva organili(sic) de săgețile ăstea investiționale din magistratură? S-ar putea să aibă dreptate postacul care crede că naționalizarea bunurilor politicienilor și magistraților ar scoate bugetul țării din cacao! Spor la treabă, Sau vorba aia; treaba-i bună, bagi bumbac și iese lână!

# DIXIT date 1 June 2026 10:32 0

Frumoasă și plină de înțelepciune…ce măreție a spiritului magistrațial !!!

# IERARHIC SUPERIOR date 2 June 2026 01:58 0

Exemplarul de mai sus, la fel ca toate tutele de prin justiție și parchete, care nu încetează să-și facă SELFI și sa apară pe toate "gardurile" (citește "retele"), exista și cetatenii justitiabili/avertizori de integritate care va calca în picioare... Suferiți rău de IERARHIZARE!!! Ce este prin PRIVAT, dar ce este pe la STAT!!! In special cele MILITARIZATE... Voi ajungeți SLUGILE penalilor, mai întâi din crasa INCOMPETENȚA, și apoi din pura PROSTIE...

Adauga comentariu

:D :lol: :-) ;-) 8) :-| :-* :oops: :sad: :cry: :o :-? :-x :eek: :zzz :P :roll: :sigh:

DISCLAIMER

Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii

EDITORIAL

Vorbe de fumoar

Vorbe de fumoar – 5.06.2026 – Procurorii Niță și Ștefan rămân în arest. Fritz își află soarta în 18 iunie

+ DETALII

FACEBOOK

Utlimele comentarii
Cele mai citite
LUMEA JUSTITIEI
Arhiva