ÎMBUNĂTĂȚIREA ACCESULUI LA JUSTIȚIE ȘI DIGITALIZAREA AVOCATURII – Uniunea Națională a Barourilor din România a lansat Platforma e-UNBR, prezentată drept „un pas strategic pentru digitalizarea profesiei și accesul la justiție”. Președintele UNBR Traian Briciu: „Platforma va reduce semnificativ timpul de desemnare a avocatului și va accelera actul de justiție, prin simplificarea comunicării dintre instanțe și barouri” (Galerie foto)
Uniunea Națională a Barourilor din România – prezidată de avocatul Traian Briciu (foto 1) – a lansat marți, 28 aprilie 2026, la Palatul Parlamentului, proiectul Platforma e-UNBR, prezentată drept „un pas strategic pentru digitalizarea profesiei și accesul la justiție”.
Conferința de lansare a reunit reprezentanți ai profesiei de avocat, ai autorităților publice și ai sistemului judiciar, evenimentul fiind moderat de către vicepreședintele UNBR Daniel Fenechiu (foto 3), care a pus accent pe dialogul instituțional și pe necesitatea unei implementări coordonate a proiectului.
Iată comunicatul UNBR (vezi galerie foto):
„Lansarea proiectului „Platforma e-UNBR” – un pas strategic pentru digitalizarea profesiei și accesul la justiție
Uniunea Națională a Barourilor din România (UNBR) a organizat conferința de lansare a proiectului „Platforma e-UNBR” (SMIS 346382), un proiect finanțat din fonduri europene prin Programul Creștere Inteligentă, Digitalizare și Instrumente Financiare (POCIDIF), care vizează modernizarea modului de funcționare activităților specifice profesiei de avocat și corelarea acestora cu procesele de digitalizare din sistemul de justiție.
Evenimentul a avut loc la Palatul Parlamentului și a reunit reprezentanți ai profesiei de avocat, ai autorităților publice și ai sistemului judiciar, fiind moderat de Daniel Fenechiu, vicepreședinte UNBR, care a conturat cadrul dezbaterii, punând accent pe dialogul instituțional și pe necesitatea unei implementări coordonate a proiectului.
Au fost prezenți și au susținut intervenții în cadrul conferinței Traian Briciu, președintele UNBR; Gheorghe-Liviu Odagiu – președintele Consiliului Superior al Magistraturii; Bogdan Ciucă – președintele Comisiei juridice din Camera Deputaților; Dragoș-Cristian Vlad – președintele Autorității pentru Digitalizarea României; Adrian-Victor Vevera – directorul general al Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare în Informatică; Ana-Maria Busoniu – director general OIPSI; Cătălin-Gabriel Filișan – membru al Comisiei Permanente a UNBR și coordonator al Grupului de lucru privind impactul informatizării asupra profesiei de avocat; Victor Alistar – consilier al Președintei Înaltei Curți de Casație și Justiție; senatorii Cristian-Augustin Niculescu-Țăgârlaș, Robert-Marius Cazanciuc și Cosmina-Nadia Cerva, Ciprian Iacob și Nicolae Vlahu și deputatul Adrian Felician Cozma; Sergiu Capisizu – coordonatorul proiectului.
În cadrul conferinței au fost evidențiate atât dimensiunea tehnică, cât și cea instituțională a proiectului, precum și rolul acestuia în modernizarea serviciilor juridice și în consolidarea cooperării dintre profesii.
UNBR: digitalizarea nu mai este o opțiune, ci o necesitate
În intervenția sa, președintele UNBR, Traian Briciu, a subliniat că proiectul reflectă o schimbare de paradigmă în modul de funcționare a profesiei:
„Fără digitalizare și fără integrarea noilor tehnologii, profesia de avocat riscă să rămână în afara mecanismelor actuale ale pieței și ale sistemului judiciar. Acest proiect este despre adaptare și despre menținerea relevanței profesiei în noile realități.”
Totodată, a evidențiat rolul concret al platformei în eficientizarea asistenței judiciare:
„Platforma va reduce semnificativ timpul de desemnare a avocatului și va accelera actul de justiție, prin simplificarea comunicării dintre instanțe și barouri”.
Un proiect pentru profesie, dar în primul rând pentru cetățean
Platforma e-UNBR este concepută ca o infrastructură digitală unitară, cu impact direct asupra organizării activității profesionale, a funcționării sistemului de asistență judiciară și a accesului cetățeanului la informație și la apărare.
Reprezentanții instituțiilor partenere au subliniat dimensiunea publică a proiectului. Președintele Autorității pentru Digitalizarea României, Dragoș-Cristian Vlad, a arătat că digitalizarea trebuie să fie orientată către cetățean și către servicii publice de încredere, platforma e-UNBR fiind un exemplu de soluție construită în această direcție.
Bogdan Ciucă, președintele Comisiei juridice din Camera Deputaților, a evidențiat necesitatea adaptării cadrului legislativ la noile realități digitale ale sistemului de justiție.
La rândul său, președintele CSM, Liviu Odagiu, a subliniat că eficiența justiției depinde tot mai mult de colaborarea între profesii, susținută de instrumente digitale.
Ana-Maria Busoniu, director general al Organismului Intermediar pentru Promovarea Societății Informaționale (OIPSI) a arătat că proiectul Platforma e-UNBR reflectă direcția strategică a programului POCIDIF, prin susținerea digitalizării serviciilor publice și dezvoltarea unor soluții integrate care să răspundă nevoilor reale ale beneficiarilor.
Victor Alistar, consilier al Președintei Înaltei Curți de Casație și Justiție, a arătat că digitalizarea proceselor din justiție și din profesiile juridice conexe este esențială pentru creșterea eficienței și a transparenței actului de justiție, iar proiecte precum Platforma e-UNBR contribuie în mod direct la acest obiectiv.
Cătălin-Gabriel Filișan a prezentat perspectiva grupului de lucru privind impactul informatizării asupra profesiei, subliniind rolul digitalizării în standardizarea proceselor și în creșterea predictibilității activității profesionale.
Funcționalități și impact: de la proceduri fragmentate la sistem unitar
Proiectul presupune dezvoltarea unei platforme digitale integrate, care va permite:
● gestionarea unitară a desemnării avocaților din oficiu;
● digitalizarea fluxurilor administrative și a deconturilor;
● interoperabilitatea cu sistemele instanțelor (inclusiv ECRIS V);
● dezvoltarea unor instrumente digitale de suport pentru avocați;
● informarea și ghidarea cetățenilor privind accesul la asistență juridică.
Managerul proiectului e-UNBR, Sergiu Capisizu, a evidențiat dimensiunea tehnică și operațională a soluției:
„Obiectivul îl reprezintă optimizarea serviciilor prin digitalizare și automatizare, astfel încât să reducem erorile, să creștem transparența și să oferim un instrument real de lucru pentru profesie”.
Datele prezentate în cadrul conferinței arată impactul potențial:
● aproximativ 350.000 de desemnări anuale de avocați din oficiu;
● peste 10.000 de avocați beneficiari direcți;
● un număr estimat de până la 50.000 de beneficiari indirecți (justițiabili).
Respectarea autonomiei profesiei și a rolului barourilor
Platforma este construită în acord cu structura actuală a profesiei și cu principiile sale fundamentale.
Reprezentanții barourilor implicați în proiect au evidențiat faptul că autonomia acestora este menținută integral, iar mecanismele de desemnare rămân sub autoritatea lor, platforma asigurând transparență și predictibilitate fără a afecta independența profesională.
Un proces de transformare, nu doar o soluție tehnologică
Platforma face parte dintr-un proces mai amplu de modernizare, care include și alte inițiative în curs, precum digitalizarea circuitului hotărârilor judecătorești, dezvoltarea „grefei electronice” pentru comunicarea avocat–client și extinderea interoperabilității între profesiile juridice.
Digitalizarea nu schimbă principiile profesiei, ci modul în care acestea pot fi aplicate eficient.
Un proiect în dezvoltare, cu etapă de implementare esențială
Lansarea marchează începutul unui proces complex, care va include dezvoltarea tehnică a platformei, testarea și implementarea în barouri și extinderea la nivel național.
Implementarea va fi etapizată și va presupune o perioadă de adaptare în practică.
Concluzie
Prin lansarea proiectului „Platforma e-UNBR”, Uniunea Națională a Barourilor din România face un pas concret în direcția modernizării profesiei și a integrării acesteia în procesul de digitalizare a justiției.
Proiectul nu vizează doar eficientizarea activității profesionale, ci și îmbunătățirea accesului cetățeanului la servicii juridice, într-un sistem mai rapid, mai transparent și mai predictibil.
Platforma e-UNBR marchează trecerea de la procese fragmentate la un sistem digital unitar, capabil să susțină eficient funcționarea justiției”.










Adauga comentariu
DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii


Dragă nea Bolo, te ajut să reduci Deficitu
Comentarii