AL CINCILEA DOSAR DISCIPLINAR DIN CARIERĂ – Inspecția Judiciară l-a trimis în judecată disciplinară pe magistratul Samir Bosoc de la Judecătoria Alexandria în al cincilea dosar disciplinar din întreaga sa activitate. Judecătorul este acuzat acum de lipsă de celeritate și exercitarea funcției cu rea-credință sau gravă neglijență. Trei dintre precedentele patru sancțiuni au rămas definitive prin neatacare la Înalta Curte
Judecătorul Samir Bosoc (foto) de la Judecătoria Alexandria a fost trimis în judecată disciplinară în al cincilea dosar din întreaga lui carieră.
Inspecţia Judiciară îl acuză de următoarele abateri disciplinare (prevăzute de art. 271 din Legea nr. 303/2022 privind statutul judecătorilor și procurorilor):
- lit. g teza I: „nerespectarea în mod repetat și din motive imputabile a dispozițiilor legale privitoare la soluționarea cu celeritate a cauzelor”;
- lit. s: „exercitarea funcției cu rea-credință sau gravă neglijență”.
Iată comunicatul Inspecției Judiciare:
„Dată exercitare: 27 mai 2026
Acțiune disciplinară Bosoc Samir, judecător în cadrul Judecătoriei Alexandria, pentru săvârșirea abaterilor disciplinare prevăzute de art. 271 lit. g) teza I și respectiv lit. s) din Legea nr. 303/2022 privind statutul judecătorilor şi procurorilor:
S-a reținut că fapta domnului judecător constând în amânări de pronunțare în mod repetat în peste 114 dosare pe perioade cuprinse între 139 și 1679 zile (peste 4 ani), din motive imputabile și persistența conduitei magistratului, în pofida antecedentelor disciplinare, a adus atingere nu doar dreptului părților la soluționarea cauzei într-un termen rezonabil, ci a produs și un impact negativ asupra eficienței sistemului judiciar și evidențiază o gravă neglijență în exercitarea funcției.
Stadiu procesual: pe rolul Consiliului Superior al Magistraturii”.
Anterior: doar o sancțiune din patru a fost contestată
Subliniem că aceasta este a cincea oară când Inspecția Judiciară îl trimite în judecată disciplinară pe magistratul Samir Bosoc. Primele patru dosare s-au soldat, în ordine cronologică, cu un avertisment în 2016 și trei tăieri de salariu în perioada 2023-2025. Judecătorul a atacat la Înalta Curte de Casație și Justiție doar avertismentul, instanța supremă respingându-i recursul. În rest, tăierile de salariu au rămas definitive prin nerecurare.
Redăm situația celorlalte patru dosare disciplinare:
- în 23 martie 2016, pe când activa la Judecătoria Săveni, Bosoc a primit avertisment pentru abaterea disciplinară de la art. 99 lit. h) teza a II-a din Legea 303/2004 privind statutul judecătorilor și procurorilor: „întârzierea repetată în efectuarea lucrărilor, din motive imputabile”;
- în 28 iunie 2023, Samir Bosoc a fost sancționat de Secția pentru judecători a CSM cu diminuarea indemnizației de încadrare lunare brute cu 10% pe perioada de 3 luni, pentru „nerespectarea în mod repetat și din motive imputabile a dispozițiilor legale privitoare la soluționarea cu celeritate a cauzelor” (art. 271 lit. g teza I din Legea nr. 303/2022 privind statutul judecătorilor și procurorilor);
- în 13 noiembrie 2024, Secția pentru judecători în materie disciplinară a CSM a hotărât sancționarea disciplinară a lui Samir Bosoc cu diminuarea indemnizației de încadrare lunare brute cu cu 15% timp de 3 luni, pentru aceeași abatere disciplinară;
- în 5 noiembrie 2025, judecătorii CSM l-au pedepsit pe Samir Bosoc prin diminuarea indemnizației cu 20% pe 6 luni pentru aceeaşi abatere disciplinară.
sursa foto: Agerpres
Adauga comentariu
DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii


Sancțiuni economice sau război economic? Forța dreptului sau dreptul forței?
Comentarii
# Mya
22 June 2026 14:32
-17
# Pentru ca nu se vrea normalizarea/normarea
22 June 2026 14:50
+45
# Florin
23 June 2026 07:37
+2
# Despa Aurel
23 June 2026 11:58
0
# Misiu
23 June 2026 12:23
+3
# shush
24 June 2026 07:14
0
# Cetatean
24 June 2026 13:13
0
# Cetetean
24 June 2026 13:19
0