13 April 2026

"In mintea stramba si lucrul drept se stramba"
- Sfantul Arsenie Boca

GREU CU LIA, NEA ILIE! – Înalta Curte a dat în judecată Guvernul și Ministerul Finanțelor pentru refuzul de a plăti restanțele salariale din magistratură stailite prin hotărâri judecătoreşti definitive: „Statul român, prin mandatarii, reprezentanții şi prepuşii acestuia, trebuie să adopte ex officio toate normele şi diligențele necesare pentru a se asigura că autorităţile vor respecta rapid hotărârile judecătoreşti, neputând a fi justificată întârzierea neexecutării” (Acțiunea)

Scris de: Valentin BUSUIOC – George TĂRÂȚĂ | pdf | print

30 March 2026 15:43
Vizualizari: 9699

Înalta Curte de Casație și Justiție – condusă de judecătoarea Lia Savonea (foto) – a dat în judecată Guvernul României și Ministerul Finanțelor Publice pentru refuzul de a plăti restanțele salariale din magistratură stabilite prin hotărâri judecătoreşti definitive. Demersul vine după ce Executivul a amânat pentru o dată neprecizată achitarea acestor drepturi salariale, scadente în anul 2026. 



Acţiunea a fost introdusă luni, 30 martie 2026, la Curtea de Apel București.

 

ICCJ solicită:

 

- obligarea pârâților la punerea la dispoziția reclamantei a tuturor fondurilor necesare pentru plata drepturilor salariale restante ale magistraților, prevăzute în titluri executorii, scadente în anul 2026;

- emiterea actelor administrative şi efectuarea tuturor demersurilor bugetare necesare pentru includerea / alocarea integrală a sumelor solicitate necesare achitării drepturilor salariale restante prevăzute în titluri executorii, scadente în anul 2026, inclusiv prin rectificare bugetară, dacă este cazul;

- stabilirea prin dispozitiv a unui termen de executare de maxim 10 zile, precum şi a amenzii prevăzute la art. 24 alin. (2) din Legea nr. 554/2004 a contenciosului administrativ (20% din salariul minim brut pe economie pe zi de întârziere) în sarcina persoanelor responsabile (ministrul Finanțelor şi premierul), pentru neexecutarea obligației stabilite prin hotărârile judecătoreşti definitive, precum şi obligarea acestora la plata despăgubirilor pentru neexecutare;

- aplicarea penalităţilor de 2% pe fiecare zi de întârziere.

 

Iată câteva dintre argumentele invocate de ICCJ (vezi acțiunea integrală la final):

 


Debitorul, potrivit dreptului comun, nu îşi poate hotărî unilateral modul de executare a obligațiilor rezultate din hotărârile judecătoreşti definitive şi irevocabile. Există posibilitatea ca de comun acord cu reprezentanții creditorilor să încheie un protocol prin care să stabilească, în caz de imposibilitate de executare, tranşele şi termenele de plată a obligațiilor.

Potrivit art. 46 din Convenție (n.r. CEDO), statele părți la convenţie se angajează să se conformeze hotărârilor definitive ale Curții în litigiile în care sunt părţi. Potrivit alineatului 2 al acestui articol, hotărârea definitivă este transmisă Comitetului de miniştri care supraveghează executarea ei.

Aşadar executarea hotărârii nu este controlată de însuşi organul care a pronunţat-o, ci de Comitetul de miniştri, un organ cu o componență politică, care are posibilitatea de a adopta sancțiunile prevăzute de Statutul Consiliului Europei împotriva statului care nu pune în executare hotărârile Curţii.

Potrivit interpretării pe care o dă Curtea Europeană a Drepturilor Omului, dreptul la un proces echitabil consacrat de art. 6 din CEDO, implică nu numai ca hotărârea judecătorească să fie pronunţată într-un termen rezonabil, ci şi ca ea să poată face obiectul unei executări efective în avantajul părţii câştigătoare.

Într-adevăr, convenţia nu instaurează o protecţie pur teoretică a dreptului omului, în speța putând fi vorba despre satisfacţia plății sumelor datorate, ci dispune imperativ realizarea concretă a pretenţiei, inclusiv de ordin pecuniar. Orice titlu executoriu este obligatoriu a fi executabil şi executat chiar prin plată voluntară, în prezenta cauză civilă negăsindu-ne în această situație, în condițiile în care, prin caracterul şi elementul său executoriu, hotărârea judecătorească trebuie a primi o executare efectivă.

Astfel, orice sentinţă civilă ar fi inutilă fără procedura eficientă şi efectivă a executării acesteia, astfel că procedura eficientă în aplicarea sentințelor judecătoreşti este esenţială pentru respectarea statului de drept, conform şi prevederilor art. 6 din CEDO. Statul român prin mandatarii, reprezentanții şi prepuşii acestuia, trebuie să adopte ex officio toate normele şi diligențele necesare pentru a se asigura că autorităţile vor respecta rapid hotărârile judecătoreşti, neputând a fi justificată întârzierea neexecutării.

Trebuie a fi avute în vedere hotărârile de condamnare pronunţate de către instanţa europeană respectiv în cauza: Nițescu c. României, Chibulcutean c. României, Sabău Popescu c. României, Dragne şi.a. c. României, unde Curtea a apreciat că statul prin organele de specialitate nu a depus toate eforturile necesare pentru a pune în executare hotărârile judecătoreşti, fiind încălcat art. 6 din Convenție şi art. 1 din Protocolul Adițional nr. 1 la Convenţie”.

 

Acțiunea ICCJ vine la patru zile de la trimiterea către Guvern a plângerii prealabile cerute de Legea contenciosului (click aici pentru a citi). Iar în cazul în care plângerea prealabilă va fi soluționată favorabil și Executivul va debloca fondurile pentru restanțele salariale din magistratură, acțiunea instanței supreme de la CAB va rămâne fără obiect. De asemenea, până la stabilirea primului termen de către Curtea de Apel București în dosarul în care ICCJ a dat în judecată Executivul, Guvernul are tot timpul la dispoziție să rezolve situația și să achite drepturile salariale.

 

* Citiţi aici întreaga acţiune a ICCJ

Comentarii

# om de bine date 30 March 2026 16:19 +202

Minunat, doamna Presedinta! Pe ei si pe mama lor! Sa plateasca pana vomita ei si tot neamul lor de naparci. Doar ce au taiat in comisia juridica a Senatului diurna de 2% pt magistratii detasati. Cine credeti ca s-a unit cu trotinetistii de la USR? AUR si PACE, au facut front comun si au votat favorabil. V-am spus si va mai spun inca o data: dusmanul real al sistemului de justitie este clasa politica in integralitatea ei. Trebuie scoase de la sertar dosarele acestor trogloditi. Poate acum au motiv si procurorii, dupa ce le-au anulat plata drepturilor salariale restante. FELICITARI, doamna Presedinta! Sper sa le mai faceti astfel de surprize acestor trepanati.

# Waw date 30 March 2026 16:53 +73

Laudabil demersul. Intrebarea este de ce anteriorii reprezentanti ai ICCJ ,CSM, nu au avut taria si curajul sa promoveze astfel de actiuni intrucat situatia se perpetueaza de multa vreme. Felicitari adevaratului magistrat !

# Geo date 30 March 2026 17:19 +58

Bravo. Iccj.....poate acum in al 12 lea ceas isi da seama si bolovan ce inseamna o hotarare judecatoreasca definitiva....

# Vintilz Eugenia date 30 March 2026 17:33 +51

Așteptăm cu maxim intres valul de ura ( din nou) la dresa judecătorilor, procurorilor, grefierilor, mai ales la adresa conducerii ICCJ ca urmare a acestui DEMERS LEGAL, din partea "telectualilor" "elitelor" "docților" care știu mai bine decât orice profesionist al dreptului "cum sta treaba cu justitia" Acum sa vedeți hemoragie de ura și frustrare pe care o sa o verse "intelleptii" pe toate canalele posibile și cum mulți o sa îmbrățișeze aceste judecați de valoare! Felicitări tutori celor de la ICCJ care au pornit acest demers!

# Anonima date 30 March 2026 17:44 +84

Felicitări pt curaj! Doar magistrații asumați și curajosi sunt cei care se mai pot opune tuturor ilegalităților și încercărilor de acaparare a justiției de către acesti politicieni cu agenda bine stabilită.Felicitări inca o data presedintei ICCJ și mult succes in bătălia pornită de politic împotriva justiției!

# Visu date 30 March 2026 18:06 0

De ce nu apeleaza la avocati pentru executarea silita a hotararilor si fac marketing cu actiuni colective?! Actiunea Liei, cu tot respectul pentru noua sa viziune, e pierdibila pe principiile de drept...dati credit avocatilor chiar daca sunteti de iccj si operativizati justitia cu totul!

# Visu date 30 March 2026 18:06 -2

De ce nu apeleaza la avocati pentru executarea silita a hotararilor si fac marketing cu actiuni colective?! Actiunea Liei, cu tot respectul pentru noua sa viziune, e pierdibila pe principiile de drept...dati credit avocatilor chiar daca sunteti de iccj si operativizati justitia cu totul!

# puiu date 30 March 2026 18:22 -41

Stat mafiot cu președinte rapace, guvern idiot și Justiție abuzivă, coruptă!

# Adi date 30 March 2026 18:47 +8

Aveți și varianta în word? Să adaptăm acțiunea și să o extindem și la alte categorii profesionale.

# Gică contra sistemului date 30 March 2026 19:03 +102

Băi, juriștii lui Pește prăjit, vedeți că în cerere n-ați indicat și astfel nu i-ați introdus în proces pe cei însărcinați să reprezinte în justiție Guvernul și Ministerul Finanțelor. Astfel citarea va fi nelegală cât și încheierile premergătoare sentinței. Iar dacă ăia de la guvern și MF sunt băieți deștepți și nu se prezintă la proces, sentința va fi anulată în apel pentru lipsa părții nelegal citată! În plus ați invocat ca temei de drept și un articol din Constituție?!? Parafrazându-l pe Eminescu înteb și eu: Voi sunteți Justiția? Iar vouă chibiților, nu v-au sărit în ochi aceste lipsuri ale cererii? Vă este gândul numai la bani! Când e vorba de banii voștrii!

# Incerc sa inteleg logica actiunii! date 30 March 2026 19:28 -22

Tara are o lege a bugetului. Daca Bolojan, sau orice altcineva schimba destinația unor sume din buget pentru a plăti creanțele judecătorilor comite infracțiunea de deturnare de fonduri (307 C.pen.) Cum poate fi considerat refuzul comiterii unei infracțiuni refuz nemotivat in sensul contenciosul administrativ?

# waw date 30 March 2026 19:59 +43

Pt Visu!Daca esti avocat sa sti ca executarile silite sunt suspendate prin ordonantele de esalonare. Deci in concluzie demersul e fb.

# Alexandru Bauer date 30 March 2026 20:28 -155

Aloo doamna Savonea Lia!!!! Sa fiti la fel de vehementi si cand judecati pensiile amaratilor de pensionari care sunt la fel smenozite ca si salariile magistratilor. De ce nu este o practica unitara in tara sa le dati si drepturile romanilor ? De ce?

# Băi Gică date 31 March 2026 06:02 +11

Se pune doar un "i" la "voștri" academicianule. Ia zi, cine reprezintă în proces Guvernul, Gică de la sculărie?

# Ioana N. date 31 March 2026 07:57 +373

In opinia mea, ICCJ are dreptate, trebuie recuperati banii de la persoanele cu dizabilitati, nu e normal sa traiasca pe spatele nostru.

# parere date 31 March 2026 09:15 -160

Tara arde, poporul moare de foame, iar magistratii empatici fac ce stiu ei mai bine: sa-i ceara bani. Daca nu primesc, incearca sa-l constranga. Pai, ori suntem putere-n stat, ori nu mai suntem? Auzi, ICCJ sesizeaza Curtea de Apel! Da' nu mai bine tot ICCJ? Dup-aia va mirati de ce cota-ncrederii e sub nivelul marii. "ManipuIare", "dezinformare", "speculatii"... Absolut penibil.

# Felicitări pt nimic date 31 March 2026 09:52 0

Tremură Bolojan de frica proceselor. Până acum s-au respectat hotărârile judecătorești? Guvernul va da o ordonanță de urgență de eșalonare începând din 2030. Ce faceți voi concret acolo la CSM în interesul profesiei de magistrat? Practic nimic, în rest figurație.

# Gică contra sistemului date 31 March 2026 10:12 -21

Băi Gică, într-un i în plus stă problema? Sau vă doare când vi se arată că sunteți paraleli cu procedura civilă, la cel mai înalt nivel! Așa știți voi să faceți cereri în justiție? Puneți grefierii să caute cine reprezintă guvernul și MF-ul în Justiție, da să vedem cum or să fie introduși în proces? Poate prin ușa din spate a Justiției, altfel nu se poate dacă nu completați cererea, iar dacă o completați la observația lui Gică, e de mai mare râsul! Felicitări Alexandru Bauer. Știu caz concret în care judecătorii, pentru că nu au știut, nu au dat dezlegare în drept chestiunii din contestația deciziei de pensionare, dar au respins-o. Au mers pe mâna casei de pensii, ca niște avocați ai lor, lăsând pensionarul cu ochii în Soare! Așa că pentru cei care au contribuit zeci de ani, nu e voie! Pentru ei care iau mai mult de jumătate din pensie moca, are (sic) dreptul!

# Inutil date 31 March 2026 13:16 0

Justitia are multe parghii prin care poate obliga guvernul la aplicarea legii dar nu se doreste In schimb se serveste nutret pentru prosti…actiuni in instanta Lipsa de actiune constanta e oglinda vointei reale din CSM. De fapt ei doar mimeaza apararea drepturilor magistratilor. Unde e normarea muncii? E chiar asa greu sa iti asumi o normare reala? Pentru ca in fond e doar vorba de lipsa de asumare. E mai usor sa dai declaratii toata ziua despre independenta justitiei

# FOST JUDE date 31 March 2026 16:11 +2

ICCJ A DAT IN JUDECATA GUVERNUL LA ICCJ, ADICA INSTANTA DE CONTENCIOS ADMINISTRATIV NU ESTE IMPARTIALA CONFORM ART.6 DIN CEDO.ACUM VINE IN ACTIUNE CEEA CE EU STRIG DE MULTI ANI CA TREBUIE SA LUAM SECTIA DE CONTENCIOS ADMINISTRATIV SI FISCAL DE LA ICCJ SI SA O FACEM AUTONOMA, ICCJ DE CONTENCIOS ADMINISTRATIV SI FISCAL, CU SEDIUL IN BUCURESTI LA PALATUL REGAL.ALTFEL SEFA ICCJ VA DA ORDIN SECTIEI ICCJ SA CASTIGE PROCESUL IN FAVOAREA ICCJ CU GUVERNUL.

# ?????? date 1 April 2026 07:25 0

@ Așa cum observați, clica ministrului Predoiu, fostul vostru ministu de la justiție, nu vrea să vă mai aprobe bani, într-o altă speță nu vor să elibereze copii ale documentelor de punere în posesie pe care le-au în registrele de evidență cadastrală, de ani de zile, pretinzând că să aprobe instanțele, ca să încaseze bani și avocații și judecătorii ? Acuma ministru ''Prădoiu'' nu mai e ministru al justiției, e ministru cu d-ăia care fură , evazionează, nu vă mai aprobă bani ?

Adauga comentariu

:D :lol: :-) ;-) 8) :-| :-* :oops: :sad: :cry: :o :-? :-x :eek: :zzz :P :roll: :sigh:

DISCLAIMER

Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii

EDITORIAL

Vorbe de fumoar

Vorbe de fumoar – 9.04.2026 – Procurorul care a învins DIICOT la CCR și ICCJ lovește din nou

+ DETALII

FACEBOOK

Utlimele comentarii
Cele mai citite
LUMEA JUSTITIEI
Arhiva