16 May 2025

"In mintea stramba si lucrul drept se stramba"
- parintele Arsenie BOCA

NICUSOR SUFERA DE CARENTA IN INTELIGENTA – Fostul judecator Gheorghe Morosanu il distruge pe Nicusor Dan dupa ce prezidentiabilul a vorbit despre influentarea justitiei: „Aceasta zicere probeaza o evidenta carenta in inteligenta... Nu l-a ajutat inteligenta sa inteleaga doua principii simple, dar esentiale intr-un stat de drept: separarea puterilor in stat si independenta justitiei... Sa ne gandim ca acest personaj ar avea discutii cu mari sefi de state si alte personalitati”

Scris de: V.B. | pdf | print

9 May 2025 13:21
Vizualizari: 2796

Nu a ramas trecuta cu vederea stupefianta declaratie a lui Nicusor Dan in care politicianul a dat de inteles ca, daca va ajunge presedinte al Romaniei, va influenta justitia (click aici pentru a citi).



Joi, 8 mai 2025, fostul judecator Gheorghe Morosanu (foto) – ex-presedinte al Judecatoriei Bicaz – a scris pe Facebook ca „aceasta zicere probeaza in fond o evidenta carenta in inteligenta catindatului”.

In primul rand, Nicusor nu a inteles doua principii fundamentale ale statului de drept: separarea puterilor in stat si independenta justitiei.

In al doilea rand, daca va ajunge presedinte, Nicusor Dan risca sa aduca grave prejudicii de imagine Romaniei pe plan international cu un asemenea mod de raportare la sistemul judiciar.


Iata postarea lui Geo Morosanu:


„Fata de declaratia domnului Nicusor Dan despre prinderea justitiei la reverului domniei sale, as zice asa:

Aceasta zicere probeaza in fond o evidenta carenta in inteligenta catindatului (apreciati ca ma pronunt foarte gentil) pe doua planuri:

1. In primul rand, nu l-a ajutat inteligenta sa inteleaga doua principii simple, dar esentiale intr-un stat de drept: separarea puterilor in stat si independenta justitiei.

2. Pe urma, aceeasi inteligenta l-a tradat dramatic, de vreme ce nu a inteles un alt principiu, de data asta general uman: anume ca uneori e bine sa stii sa taci. Asta stiinta este cu atat mai necesara la nivelul inalt la care aspira dumnealui. Sa ne gandim ca acest personaj ar avea discutii (negocieri? contacte diplomatice?) cu mari sefi de state si alte personalitati. Am scris: 'diplomatice'? Lipiti domniile voastre la acest cuvant numele Nicusor Dan! Ce ziceti: cum se muleaza?

Comentarii

# usorcupianul date 9 May 2025 14:59 -10

dimpotriva omul nu este prost deloc fiindca stie ca justitia nu este independenta si asta pentru ca nu doreste sa fie mai ales cand este recompensata excelent pecuniar si nu exista consecinte cand se comit abuzuri mix fatal in ceea ce priveste increderea in sistem

# Românii vor fi ROMÂNI date 9 May 2025 16:04 +6

Pe 18 mai 2025, ROMÂNII vor fi ROMÂNI

# Intrebare date 9 May 2025 16:56 +4

Nicusor se duce doar la dezbateri unde are raspunsurile? Asa se vedea la ultima dezbatere.Ca citeste.

# Victoria date 9 May 2025 17:41 +10

Opinie-pamflet... 06.12.2024: Elena Lasconi - "Statul român a călcat în picioare democrația. Ar fi trebuit să mergem mai departe cu votul, să respectăm dorința poporului român". Nicusor Dan - "Azi a fost o zi bună pentru democrație". P.S. In viziunea Serviciilor, profilul de Gâgă e IDEAL.

# maxtor date 9 May 2025 20:06 0

ne intrebam daca Boborul a inteles treaba cu "separatzia Puterilor"? -se pare ca da,Boborul a votat,a consfiintzit Constitutia..."anume ca uneori e bine sa stii sa taci." -poate Boborul va intelege ca nu mai trebuie sa voteze,asta zice si maxtor:nu aduce anul ce aduce ceasul!(de parca dl. fost judecator nu stia pe cine are in fatza in sala...de parca nu-l apucau migrenele cand deschideau aia gura -ca nu le vorbise avocatu' destul....macar pe luju putem lasa ipocrizia deoparte?)

# Io date 9 May 2025 20:28 +3

Priviti pozitia corpului, privirea lor. Cum o sa ne reprezinte in fata altor sefi de stat? Cand se tine de toate mesele si toate scaunele, se leagana, inseamna ca nu e sigur pe el, ii e frica. Cand se lasa pe scaun, tolanit, cand e candidat la presedintie si e in public, inseamna ca e arogant, nu ii pasa de tine, nu te respecta, te priveste de sus, esti nesemnificativ pentru el.

# El Greco date 9 May 2025 23:30 -2

Bătaie mare între feisbukării pensionari din magistratură, poate-poate sunt băgați în seamă cu vreun post baban în noua rânduială, că tot sunt locuri vacante față de tabăra lui Mucușor, supraaglomerată cu clientelă veche. Adică nea Papillon ăsta îl vede pe Simion printre mari șefi de state, diplomația se mulează perfect pe structura lui umană. Mi-l și închipui pe Simion abordându-l pe Macron în stilul în care s-a urcat la pupitrul ministrului Virgil Popescu, ori dându-i Ursulei vreuna din replicile care au indignat-o până și pe Șoșoaca noastră.

# Io date 10 May 2025 11:25 0

Strategie de campanie: prin piete, umbla persoane de 40 ani, plus, asa, sa para oameni seriosi, cu pliante, incercand sa convinga cetatenii sa voteze cu un anumit candidat.Altii, tot cam la aceeasi varsta, comenteaza cu voce tare, in public, cu cetatenii, cu altii, cu vanzatoarele, cu portarii, cu cine trebuie, musai, sa votam. Strategia asta am vazut-o prin anii 2000 -2004 pe la base si iliescu prin piete, parcuri, mijloace de transport. Iliescu nu mai da consultanta.Dar base?.... Base e cel care a reusit performanta ca,la Paris( ce coincidenta) , cetatenii sa voteze vreo 3 pe minut. Sau s-au umplut sacii cu voturi? Sau au fost schimbati? Nu se va sti niciodata. Intrebare : daca domnu' Nicusor, isi permite sa ameninte, pe fata, ca va face presiuni asupra procurorilor, dupa ce va ajunge presedinte, va salta pesedisti, penelisti si vor fi uitate in sertare, dosarele lui, a doamnei Clotilde, a domnului Voiculescu, a doamnei I.Basescu, etc?

# Mama lu' Omidu date 10 May 2025 14:27 0

Pamfletul mamei lui Omidu : 'Teligentii astia sustin o persoana, sperand ca vor mai ajunge la Guvernare.Pai, cand o veni Bolojan o sa guverneze doar cu USR si PNL care va rupe o halca din PSD. O sa avem o conducere unde steagul national se va arbora, cum s-a arborat la 1 decembrie 2025, in Oradea.Si nimeni nu a comentat. Religia va fi optionala, pana cand va taia Bolojan veniturile BOR.Sa faca economie.Fara religie,fara familie, doar cu parinte 1 si parinte 2.

# maxtor date 10 May 2025 14:57 0

@Io date 9 May 2025 20:28 "Priviti pozitia corpului, privirea lor." -pasivu si activu.

# pamflet date 10 May 2025 16:45 +1

Pai, Ursula chiar ar merita niste replici d-alea. Eu contez pe el, sper sa nu ma dezamageasca. :P

# Pop Florin date 11 May 2025 10:03 0

Asta e fostul judecator care a spus ca oricand ar pronunta o hotarare prin care anulează decizia CCR! Bine ca e fost…….. ca face de ras profesia de judecator!

# pt Pop date 11 May 2025 13:55 +1

`decizia CCR`? Cat timp va ia ca sa invatati ca termenul `decizie` este diferit de termenul `hotarare`? Un cincinal european?

# maxtor date 12 May 2025 05:32 +1

@pt Pop -s-a hotărnicit 1 p....https://www.luju.ro/static/smiles/sick.gif

Adauga comentariu

:D :lol: :-) ;-) 8) :-| :-* :oops: :sad: :cry: :o :-? :-x :eek: :zzz :P :roll: :sigh:

DISCLAIMER

Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii

EDITORIAL

Vorbe de fumoar

Vorbe de fumoar – 15.05.2025 – Refuzati la SNG din cauza diplomei si a cazierului fiscal

+ DETALII

FACEBOOK

Utlimele comentarii
Cele mai citite
LUMEA JUSTITIEI
Arhiva