27 septembrie 2020

"In mintea stramba si lucrul drept se stramba"
- parintele Arsenie BOCA

ASTA SIGUR E MANA RUSILOR – Sondajul care le da la temelie birocratilor de la Bruxelles: jumatate dintre italieni vor sa iasa din Uniunea Europeana, scarbiti de nepasarea cu care UE a tratat Italia in criza coronavirusului. In decembrie, inainte de izbucnirea pandemiei, doar un sfert dintre italieni doreau Italexitul. Ne asteptam ca propaganda Securitatii sa sara ca arsa si sa repete punctajul primit, cum ca sondajul face parte din planul Rusiei de a destabiliza UE

Scris de: Valentin BUSUIOC | pdf | print

15 aprilie 2020 16:20
Vizualizari: 5539

Un sondaj ingheata Bruxelles-ul”. Asa titreaza Il Giornale luni, 13 aprilie 2020, stirea care arata ca jumatate dintre italieni vor sa iasa din UE. O stire care ar trebui sa le dea de gandit tuturor celor care se incapataneaza sa treaca sub tacere reactia intarziata si firava a Uniunii Europene in fata crizei coronavirusului pe care Italia a fost nevoita sa o gestioneze singura in cea mai mare si mai disperata parte a ei.

Sondajul realizat de casa Tecne Poll arata ca nemultumirea Italiei fata de Bruxelles a crescut dramatic, principala cauza fiind lipsa de solidaritate manifestata de Uniunea Europeana fata de Italia in criza COVID-19. Astfel, 49% dintre italieni ar vota pentru iesirea tarii lor din UE, cei in favoarea ramanerii fiind de 51%. O majoritate fragila, daca tinem cont si de marja de eroare. Il Giornale noteaza ca fata de sondajul anterior pe aceasta tema, efectuat de Tecne Poll in noiembrie 2018, proportia celor in favoarea ramanerii a scazut cu 20 de puncte procentuale.

Ne permitem sa adaugam ca in decembrie 2019, sondajul realizat de catre institutul Censis arata un procentaj de 62% in favoarea ramanerii in UE, in timp ce italienii care doreau parasirea constituiau 25%, potrivit Thelocal.it.

Il Giornale mai scrie ca nu doar Bruxelles-ul este vinovat pentru sporirea „exitistilor”, ci si atitudinea unor tari precum Germania si Olanda fata de Italia.

Nu incheiem inainte sa evidentiem reactiile masinale ale propagandei Securitatii, care pana acum a infierat toate pozitiile ce pun la indoiala integritatea morala a Uniunii Europene, vazand peste tot numai mana Moscovei si acuzandu-i pe eurosceptici ca fac jocul rusilor, cu scopul destabilizarii UE. Ne asteptam ca si acum, dupa aparitia noului sondaj, punctajele propagandistilor sa fie reciclate in forma neschimbata.

Sursa foto: Shutterstock.com

Comentarii

# NM date 15 aprilie 2020 17:17 +13

ce bine ar fi sa iasa din UE, cum sunt italieni/romani parteneri cu drepturi egale, cand tu primesti 300 miliarde euro, iar noi primim 400 milioane euro, suntem parteneri egali da? ii felicit pe Italieni pentru acest gest. sa ramana Merchel si Macro in ue.

# Eu date 15 aprilie 2020 17:29 -2

De parca contează ce (mai) vor ei...Pot să-și dorească eventual să trimită și rachete pe Luna,au voința... Deocamdată nu pot ieși nici pe usa casei!

# mitica date 15 aprilie 2020 20:06 +1

Acum cateva luni a fost o eclipsa de luna! Oare tot rusii sunt de vina?

# escu date 16 aprilie 2020 09:08 +1

Dacă Olanda și Germania au avut o atitudine negativă în relația cu Italia pe timpul aceste pandemii vă dați seama cum suntem tratați noi românii? Asta se vede și din negoțul cu forța de muncă, puțin interesându-i de sănătatea românilor, numai să meargă la cules de sparanghel pentru a nu le fi afectată economia.

Adauga comentariu

:D :lol: :-) ;-) 8) :-| :-* :oops: :sad: :cry: :o :-? :-x :eek: :zzz :P :roll: :sigh:

DISCLAIMER

Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii

EDITORIAL

    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home3/luju/public_html/_template/article.php on line 152
    • VERDICTUL ZILEI - Va fi pus Nicusor Dan sub urmarire penala pentru trafic de influenta?

    • VOTEAZA
Vorbe de fumoar

Vorbe de fumoar – 25.09.2020 – Inalta Curte, scoasa la mica publicitate. Cumparati-l pe Nicusor!

+ DETALII

FACEBOOK

Utlimele comentarii
Cele mai citite
LUMEA JUSTITIEI
Arhiva