ÎN APĂRAREA PROCURORILOR – Judecătoarea Mădălina Afrăsinie de la Tribunalul București reacționează după ce vicepremierul PNL Oana Gheorghiu a atacat procurorii DIICOT pentru ancheta din cazul azilelor de la Bihor: „Colegii procurori nu trebuie să vă aducă la cunostință activitățile pe care le desfășoară, după cum nu trebuie să vă aducă la cunoștință actele pe care le întocmesc... Ministerul Public nu este organizat ca un ONG, tovarășa Oana!”
În timp ce din partea Secției pentru procurori a CSM nu a venit nicio reacție, judecătoarea Mădălina Afrăsinie (foto) de la Tribunalul București condamnă declarațiile făcute de vicepremierul PNL Oana Gheorghiu la adresa DIICOT în cazul azilelor de la Bihor. Declarații prin care Gheorghiu a catalogat acțiunea DIICOT ca fiind una execesivă, precizând că aceasta nu a fost adusă la cunoștința Guvernului.
Judecătoarea Afrăsinie îî transmite Oanei Gheorghiu – prin intermediul unei postări pe Facebook, de miercuri, 8 iulie 2026 – că Ministerul Public nu funcționează ca un ONG.
Totodată, Oana Gheorghiu ar trebui să știe că urmărirea penală e nepublică, iar procurorii nu trebuie să-i aducă la cunoștință activitățile pe care le desfășoară și nici actele pe care le întocmesc în dosarele penale.
Postarea judecătoarei Mădălina Afrăsinie de la Tribunalul București:
„'Mi s-a părut excesivă acțiunea. Nu știu de ce DIICOT și celelalte instituții au decis să facă asta. Noi nu am avut informații la nivelul Guvernului. Eu am aflat efectiv din presă. Înțeleg că era o anchetă, că erau acolo oameni infiltrați care furnizau informații. Totuși, acei oameni nu erau într-un pericol iminent'
Oana Gheorghiu, vicepremier
Sursa: Evenimentul Zilei
Simată tovarășă Oana Gheorghiu,
Eu, judecătorul, mă ridic și pledez cauza colegilor procurori!
Deși sunt judecător de cauze comerciale, cariera mi-am început-o ca judecător de cauze penale.
Și 'pe vremea mea', dar și în prezent urmărirea penală este nepublică!
Traducere pentru dumneavoastră și pentru alții care vă aplaudă pentru că nu cunoașteți LEGEA, colegii procurori NU trebuie să vă aducă la cunoștință activitățile pe care le desfășoară în această fază procesuală, după cum NU trebuie să vă aducă la cunoștință actele pe care le întocmesc în dosarele penale pe care le instrumentează!
Ceea ce dumneavoastră cereți, tovarășă Oana, ca și tovarășul Dragoș (n.r. - Dragoș Pîslaru), îmi demonstrează nu doar că nu cunoașteți legile țării, ci și faptul că nici măcar nu citiți înainte să vorbiți!
Ministerul Public nu este organizat ca un ONG, tovarășa Oana!
Iar pericolul social în cazul unui suspect/inculpat nu dumneavoastră îl stabiliți, tovarășa Oana!
Încă mai sunt judecători in România!
Încă mai sunt procurori în România!
Spre disperarea dumneavoastră și a celor care vă aplaudă necunoașterea Legii!!!
Și încă ceva, tovarășa Oana!
Orice persoană anchetată/trimisă in judecată beneficiază de prezumția de nevinovăție până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive de condamnare, în cazul în care va exista o astfel de hotărâre!
Jos mâinile de pe procurori!
Separația puterilor în stat, pentru dumneavoastră, pentru tovarășul Dragoș și nu în ultimul rând pentru tovarășul Ilie reprezintă 'un lux teoretic'!
Dar nu pentru noi, tovarășa Oana!
Jos mâinile de pe procurori!”
Adauga comentariu
DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii


Lia Savonea a reafirmat cu prilejul Zilei Justiției marile principii ale justiției penale
Comentarii
# un mizantrop
8 July 2026 14:30
+49