7 August 2025

"In mintea stramba si lucrul drept se stramba"
- Sfantul Arsenie Boca

AVOCATII, SOLIDARI CU MAGISTRATII – UNBR admonesteaza Guvernul: „Profesionistii parasesc sistemul ca urmare a instabilitatii, dispretului si incertitudinii... Volumul de munca excesiv, schemele de personal insuficiente, amanarile repetate si cresterea ingrijoratoare a duratei proceselor afecteaza grav accesul cetateanului la justitie... Discursul public tot mai agresiv alimenteaza resentimente si submineaza increderea in justitie”

Scris de: V.B. | pdf | print

7 August 2025 12:52
Vizualizari: 2125

Uniunea Nationala a Barourilor din Romania – condusa de avocatul Traian Briciu (foto) – a transmis joi, 7 august 2025, un mesaj de solidaritate cu magistratii in fata asaltului pe care regimul PSD-PNL-USR-UDMR al lui Ilie Bolojan il da la adresa judecatorilor si procurorilor romani.



UNBR subliniaza ca un asemenea dispret la adresa magistraturii nu face decat sa agraveze criza de personal din instante si parchete, accelerand ritmul in care profesionistii parasesc sistemul. In acelasi context, Uniunea critica faptul ca Guvernul ignora problemele cronice ale sistemului judiciar: nu doar schemele de personal insuficiente, ci si volumul excesiv de munca.

Ca si cum nu ar fi fost de ajuns, Executivul instiga cetatenii la ura impotriva judecatorilor si procurorilor, erodand astfel in mod grav increderea societatii in justitie, mai arata UNBR.


Iata comunicatul Uniunii:


UNBR solicita o abordare responsabila, predictibila si integrata a reformelor din justitie


Uniunea Nationala a Barourilor din Romania atrage atentia asupra efectelor negative generate de instabilitatea legislativa si de retorica stigmatizanta care afecteaza nu doar cadrul profesional al magistratilor, ci si buna functionare a intregului sistem judiciar.

In ultimii ani, reformele justitiei s-au permanentizat, iar problemele sistemului persista si par sa se adanceasca. Efectele sunt resimtite zilnic la instante si parchete: volum de munca excesiv, scheme de personal insuficiente, amanari repetate si o crestere ingrijoratoare a duratei proceselor. Toate acestea afecteaza grav accesul cetateanului la justitie, calitatea actului jurisdictional si, in cele din urma, increderea publica in justitie.

In paralel cu instabilitatea legislativa, discursul public a devenit tot mai agresiv, recurgand la formule care alimenteaza resentimente si submineaza increderea in justitie. Aceasta retorica nu ramane fara efect. Ea expune intregul sistem judiciar unei crize de legitimitate. Echilibrul puterilor statului este compromis.

In acelasi timp, profesionistii parasesc sistemul ca urmare a instabilitatii, dispretului si incertitudinii. Statul nu poate garanta drepturile cetatenilor cu un sistem lipsit de oameni care sa-l sustina si nicio reforma nu poate reusi daca ii indeparteaza pe cei care pot asigura aplicarea sa.

Disfunctionalitatile sistemului judiciar nu pot fi atribuite unui singur actor institutional. Ele sunt rezultatul cumulat in timp al unor decizii politice insuficient fundamentate, iar o abordare fragmentara a problemelor risca sa le amplifice.

Este esential ca orice modificare privind statutul magistratilor sa fie parte a unei viziuni strategice orientate spre consolidarea functionala a sistemului, [viziune] fundamentata pe studii de impact, si nu pe emotiile publicului, generate de discursuri polarizante. Nu se poate cere performanta de la un sistem lipsit de resurse si de incredere.

Asigurarea bazei de resurse umane ar trebui asumata ca obiectiv strategic, prin masuri concrete, sustinute de vointa politica si planificare institutionala riguroasa. In acest efort, sunt necesare o viziune comuna si o solidaritate profesionala autentica, in care toti actorii sistemului judiciar sa actioneze convergent, constienti ca fiecare profesie juridica are un rol esential in mentinerea echilibrului si eficientei justitiei.

Finantarea adecvata a accesului la justitie – inclusiv prin sustinerea asistentei juridice obligatorii si a ajutorului public judiciar – reprezinta o conditie indispensabila pentru un sistem functional.

UNBR solicita o abordare responsabila, in care modificarile privind statutul magistratilor si organizarea sistemului judiciar sa fie ghidate de analize de impact riguroase, strategii reale de refacere a resursei umane, consultare institutionala si respect pentru principiile statului de drept.

Comentarii

# justitia oarbă date 7 August 2025 13:05 -76

avocatii sa nu uite ca cele mai mari cheltuieli ale instantelor nu sunt cu salariile, cu consumabilele, curentul, ci cele cu plata onorariilor avocati oficiu

# mda date 7 August 2025 13:39 -20

nu instiga pe nimeni executivul, se foloseste propagandistic de faptul ca oamenii nu au o parere buna despre sistemul de justitie mai precis despre angajatii din sistem, nu este greu sa se foloseasca de ura latenta reprimata fata de orice autoritate care exista de ceva timp din cauza inclusiv a multor pseudo-magistrati nu doar a amatorilor ipocriti de la conducerea tarii

# Gogea Mitu date 7 August 2025 14:18 -37

Ipocrizie maxima in contul UNBR. Plus pupincurism fata de magistrati. Precum niste vulpi sirete avocatimea se foloseste de aversiunea impotriva Statului,nascuta in corpul corpul magistratilor, pentru ca atunci cand se vor afla in fata magistratilor, la bara, sa le bata obrazul daca nu li se va da castig de cauza in cauzele in care pledeaza. Ba chiar sa-i si santajeze. Stiu ei cum sa o faca.

# Așa da,fle Presedinte date 7 August 2025 15:24 0

Frumos,foarte frumos! Brava la ei ghiuzel băieți și ghiuzelin fetițe estem ! Să mai prindem pe vreunul xavscrie nascsri pe luni... Praf îl face dl Briciu

# Retardanis date 7 August 2025 15:27 0

'Profesionistii parasesc sistemul...', pai cum sa nu il paraseasca cand este pensia mai mare decat salariu. Principala metoda de coruptie in sistemul de justitie este prin avocati. Sunt anumiti avocati care stiu cum sa ajunga la judecatori, daca nu angajezi un astfel de avocat, nu castigi, chiar intr-o cauza similara in care faci copy paste (cam cum fac judecatorii cu sentintele) la actiunea avocatului 'de succes'.

# Cârcotaș date 7 August 2025 17:40 0

Vai, dar ce frumos, cu câtă sensibilitate, cu ce patos se solidarizează nea'riciu! Avocații NU sunt solidari cu unii care au dovedit dispreț, aroganță, suficientă vis a vis de ei! Niște judecători și procurori au regizat condamnarea avocatului Roșu ; completurile tovarasesti puneau pumnul în gura avocaților, cu termene date de pe o zi pe alta, sa dea bine în ochii cucuvelei mov. Din veniturile avocaților ei plătesc cote, taxe și impozite. Pensiile lor abia depășesc o mie de euro. Nu poate fi vorba de solidaritate. Comunicatul ăsta este doar o linguseala pe persoana fizică, o odă deplasata!

# Pentru justitie oarba date 7 August 2025 17:43 +5

De aproximativ 6 luni exista mari intarzieri la nivel national cu plata oficiilor pentru avocati.Pentru"justitie oarba"mergi tu si apara infractorii pe degeaba noaptea sambata si duminica si statul sa nu te platesca .Sa vedem atunci daca mai comentezi.Pentru dl Briciu asteptam sa declansati greva generala pentru neplata la timp a oficilor catre avocati.

# Cârcotaș date 7 August 2025 17:48 0

@justitia oarbă: avocații din oficiu sunt întotdeauna solicitați de procurori și judecători! Nu intra ei de capul lor în toate insăilarile milițienilor și prokurorilor iar mulți judecători toaca fondurile făcând apel la Barouri pentru avocati din oficiu deși înainte de primul termen se știe că banditu' are deja avocat ales. Nu mai vorbim de faptul ca în unele dosare judecătorii convoacă doi avocati pentru același justitiabil când primul are cerere de amânare sau a uitat de proces- e rugat unul din oficiu, aflat în sala sa preia dosarul, și culmea, se găsesc avocați care de foame accepta o sarcină pentru care nu s-au pregătit !

Adauga comentariu

:D :lol: :-) ;-) 8) :-| :-* :oops: :sad: :cry: :o :-? :-x :eek: :zzz :P :roll: :sigh:

DISCLAIMER

Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii

EDITORIAL

Vorbe de fumoar

Vorbe de fumoar – 7.08.2025 – CSM i-a trimis presedintelui Nicusor Dan noi propuneri

+ DETALII

FACEBOOK

Utlimele comentarii
Cele mai citite
LUMEA JUSTITIEI
Arhiva