15 May 2025

"In mintea stramba si lucrul drept se stramba"
- parintele Arsenie BOCA

Atentat in fata agentiei Tarom din Oradea. Un exploziv ghidonat de o telecomanda a bubuit intr-o masina Audi A6. Avertisment folosit de contrabandistii de tigari intr-o vendeta?

Scris de: L.J. | pdf | print

13 April 2012 15:53
Vizualizari: 3908

 

In jurul orelor 03.30 din Vinerea Mare, o masina marca Audi A6 a explodat in fata agentiei Tarom din Oradea. Conform IPJ Bihor, se presupune ca ar fi vorba de un dispozitiv artizanal de mici dimensiuni, pentru ca au fost distruse, in urma deflagratiei, unul dintre geamurile masinii si rezervorul. De asemenea, a fost afectata vitrina unei agentii din apropiere. Specialistii, ofiteri genisti si criminalisti, banuiesc ca masina avea montat un dispozitiv artizanal care a fost actionat de la distanta, cu o telecomanda. Alina Dinu, purtator de cuvant al IPJ Bihor, a declarat ca nu a fost vorba de o bomba, ci de un dispozitiv de mici dimensiuni care a produs pagubele respective.


Tanara careia ii apartine masina are 26 de ani si este de origine indiana. Ea a fost audiata si a declarat ca a cumparat masina in urma cu 4-5 luni de la un proprietar din Craiova. Din declaratiile martorilor, noaptea trecuta locatarii care locuiesc in apartamentele situate deasupra agentiei Tarom au auzit o bufnitura puternica, urmata de zgomotul de geamuri sparte. Nimeni nu a anuntat, insa, politia. Abia in aceasta dimineata, mai multi trecatorii care au observat geamurile sparte ale agentiei au sunat la numarul de urgenta 112, crezand ca agentia si masina care era parcata in fata au fost vandalizate de hoti. Abia dupa ce au ajuns la fata locului, politia a stabilit ca, cel mai probabil, pagubele au fost provocate de un dispozitiv exploziv amplasat sub masina.

Surse judiciare arata ca din primele informatii, masina i-ar fi apartinut liderului unei grupari de contrabanda cu tigari. Acesta ar fi vandut-o, recent, unei tinere care acum este audiata de politisti. La fata locului au fost aduse mai multe echipaje de politisti, insotiti de caini, pirotehnicieni si criminalisti.

Comentarii

# WARBRINGER date 13 April 2012 19:33 +1

nu e nici un avertisment , e comicaria unui procuror de la parchetul de pe linga tribunalul bihor, cu nume imposibil, gavra viorel, vinovat de intocmirea a trei rechizitorii la infractiunea de omor, impotriva a trei persoane diferite, nevinovate. individul asta sinistru, a scapat recent de o arestare a dna bihor, in timp ce concubina lui a fost trimisa in judecata pentru fapte de coruptie. incearca si rahatul asta cu ochi, sa se sa;veze pe ultima suta de metri, cu o inscenare de toata jena. :-x

# sergiu nicolaescu junior date 13 April 2012 23:53 0

Ce "atentat" Dumnezeule, ce "deflagrație" și ce "mașină explodată" când fâsâiala nici nu i-a deranjat pe "locatarii care locuiesc" deasupra, nu i-a alarmat pe paznicii instituțiilor din acea zonă ultracentrală, nu au pornit sistemele de alarmă și doar după câteva ore trecătorii au sunat la 112? Niște diletanți unul și unul, de la polițai la procurori, de la autor (dacă o fi existând faptă) la ziariștii care fac bici din orice.   

# Fanatic date 13 April 2012 23:57 0

Tara de rahat,atentate de rahat...

Adauga comentariu

:D :lol: :-) ;-) 8) :-| :-* :oops: :sad: :cry: :o :-? :-x :eek: :zzz :P :roll: :sigh:

DISCLAIMER

Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii

EDITORIAL

Vorbe de fumoar

Vorbe de fumoar – 14.05.2025 – Radiografia Sistemului care s-a pus in spatele lui Nicusor Dan (Video)

+ DETALII

FACEBOOK

Utlimele comentarii
Cele mai citite
LUMEA JUSTITIEI
Arhiva